BARIŞ KARAKULLUKÇU

İş Bankası Yeni Nesil Girişimcilik İş Kolu Başkanı

İş Bankası ve iştiraklerinin girişimcilik alanındaki faaliyetlerini geliştirmesine katkı sağlamak üzere Yeni Nesil Girişimcilik İş Kolu Başkanı olan Barış Karakullukçu, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun olup, Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri ve Koç Üniversitesi Executive MBA programını tamamladı.

Kariyerine 1996'da IBM & SA'da (I-Bimsa) danışman olarak başlayan Karakullukçu, 1997'de PricewaterhouseCoopers  'ta (PWC) yönetim danışmanı olarak çalıştı. 2001-2005 yıllarında danışmanlık firması Accenture'da global iş çözümlerinden sorumlu olarak 25'ten fazla ülkede görev yapan Karakullukçu, 2005'te Accenture Türkiye'ye geçip, 2010'da şirket ortağı oldu. Danışmanlık hayatı boyunca 50’den fazla müşteride kompleks program yönetimi, dijital uygulamalar ve teknolojik dönüşüm projelerine imza attı. 

Mudo' da 2012-2016 arasında yürütme kurulu başkanlığı ve üst düzey yönetici (CEO) olarak görev yapan Karakullukçu, 2017-2018'de Turkcell' in veri ve analitik odaklı dönüşüm programını yönetti. IBM' e Küresel İş Hizmetleri  ve Danışmanlık Sektörü Ülke Lideri olarak atanan Karakullukçu 2020'de Türk Telekom Strateji, Planlama ve Dijital Genel Müdür Yardımcısı görevini üstlendi. Türk Telekom ‘un 5 yıllık stratejik planını hazırlayıp dijital uygulamalar ve servislerini yönetirken Pilot Hızlandırma Programı, TT Ventures ve TTPay Ödeme Hizmetleri gibi yeni ekonomiden değer yaratma odaklı çalışmalarının da ilerletilmesini sağladı. 

Karakullukçu'nun Yabancı Sermaye Derneği Teknoloji ve İnovasyon Çalışma Grubu Başkanlığı, Türkiye Bilişim Vakfı ile Yapay Zeka & Teknoloji Derneği Yönetim ve Yürütme Kurulu Üyeliği görevleri de bulunuyor. İş Bankası Grubundaki yönetim kurulu ve yatırım komiteleri görevlerine ek olarak da Arena Bilgisayar bağımsız yönetim kurulu üyeliği de yapmaktadır. 

BARIŞ KARAKULLUKÇU