Nasıl destek oluyoruz?

Başvuru formunda paylaştığınız bilgilerin yatırım kriterlerimize uygun olması durumunda yatırım başvuru süreci boyunca girişim adaylarımızla şeffaf bir ilişki kuruyoruz.

Ekibimiz başvuru belgelerinizi kapsamlı bir şekilde değerlendirir ve ihtiyaç olması durumunda girişim adaylarıyla iletişime geçerek eksik bilgileri tamamlar.

Başarılı girişim adaylarıyla standart bir paya dönüştürülebilir borç finansman karması sözleşmesi (FİKS) imzalayarak girişimlere 250.000 TL’den başlayan tutarlarla yatırım yapıyoruz.

Portföyümüzdeki girişimlerle olan ilişkimiz yatırım yapmakla sona ermiyor. Yatırımcı olduğumuz günden itibaren girişimlere tüm konularda destek oluyoruz. Özellikle girişimin büyümesi ve finansal açıdan sürdürülebilir hale gelmesi için mentorluk vermenin yanı sıra etki ölçümü ve raporlaması konularından standartların sağlanması için destek oluyoruz.

Yatırım Kriterleri Özet

teknoloji geliştirmesi

Yazılım, donanım ya da ölçeklenebilir çözümler

güçlü gelir modeli sunması

Finansal açıdan ölçeklenebilir ve pazarda uygulanabilir

en az bir ska'ya* katkı sağlaması

Maksatlı ve ölçülebilir etki yaratması

etki ve geliri birleştirmesi

1 Milyar TL ve üzeri değerlendirme hedeflemesi

rekabet avantajı sağlaması

Çözümün savunulabilir ve patentlenebilir olması

erken aşamada olması

Fikir veya tohum aşamasında olması

türkiye'de olması

Net varlıkların en az %80'inin Türkiye'de bulunması

donanımlı ekibi olması

Uygulamada mükemmeliyeti araması

Founder One’a başvuru yapan girişimlerin aşağıdaki etki hedeflerinden en az birini güçlendiren bir iş ve gelir modeline sahip olması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Web sitemizde bulunan linkten başvurunuza başlayabilirsiniz.

İş modeli veya bir ürünü olan, kullanıcılarına bir değer önerisi sunabilen ve belli bir kullanıcı sayısına ulaşmış erken aşama etki odaklı teknoloji şirketlerine yatırım yapıyoruz.

Evet, halihazırda çalışan bir prototip/ürün olmalı.

Fikrinizi anlatan bir yatırımcı sunumu hazırlamalısınız. Sunumunuzun içeriğinde problem, bu problemi nasıl çözdüğünüz, rakiplerinizin analizi, hedef pazarınız ve pazara ulaşma stratejileriniz, hangi etki hedeflerine uygun bir iş modelinizin olduğu,takım üyeleriniz ve son olarakta almak istediğiniz yatırımı ne için kullanacağınızı belirtmelisiniz.

Girişiminiz gelir modeline sahipse ve iş modeli gereği bir toplumsal veya çevresel bir sorunu çözmeyi amaçlıyorsa, etki girişimcisi olmanız muhtemel. Fakat Founder One etki fonundan yatırım almanız için etki girişimi olmanız yeterli değil. Belirlenen etki hedeflerinden en az birine katkı sunan bir yapınız bulunmalı.

Gelir modeli ölçeklenebilir, erken aşama etki girişimlerine yatırım yapıyoruz. Öncelikli olarak belirlediğimiz alanlar arasında; Fintech Girişimleri ve Finansal Kapsayıcılık, Siber Güvenlik, Temiz Enerji Teknolojileri, Sağlık Teknolojileri, Eğitim Teknolojileri ve Sürdürülebilir Tarım Teknolojisi girişimleri bulunuyor.

Önceliğimiz Fintech Girişimleri ve Finansal Kapsayıcılık, Siber Güvenlik, Temiz Enerji Teknolojileri, Sağlık Teknolojileri, Eğitim Teknolojileri ve Sürdürülebilir Tarım Teknolojisi girişimleri fakat bu alanlar dışında bulunan girişimleri de değerlendirmeye alacağız.

info@founderone.com mail adresi üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yapılan yatırım tutarı girişimden girişime farklılık gösterecektir.

Etki stratejimiz gereği, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu olarak, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için aktif ve bilinçli olarak çalışan girişimler arıyoruz. Bu bağlamda, bir girişimin bu kalkınma amaçlarından bizim fonumuzun hedefleriyle uyumlu olanlarına gerçek ve somut bir katkı sağlayıp sağlamadığına karar vermek için etkiyi ölçmek çok önemli. Bu ölçümü yaptıktan sonra fonumuzun etkisini, yatırım yaptığımız girişimlerin etkileri üzerinden tüm paydaşlarımızla paylaşmayı planlıyoruz.

Aşağıdaki sektörleri güçlendirecek herhangi bir girişime yatırım yapmıyoruz. - Alkol - Tütün - Kumar - Yetişkin Eğlencesi - Askeri Silahlar - Fosil Yakıtlar - Nükleer Enerji - Hayvan Hakları İhlali

Fon büyüklüğü 300 Milyon TL’dir.

Girişimin başvurmasından, yatırım anına kadar geçen süre ortalama 3 haftadır.

Bizden yatırım almış girişimler mentorluk, networking ve iş geliştirme konusunda desteklenmektedir.

Founder One, bir sonraki yatırım turlarında da yatırım yaptığı girişimlere bu konuda destek sağlayacaktır.

Başvuru yapmanız için şirketleşmiş olmanıza gerek yok fakat sürecin olumlu sonuçlanması durumunda girişiminize yatırım yapabilmemiz için şirketleşmiş olmanız gerekiyor.

Eğer siz de girişimcilerde aradığımız kriterlere uygun topluma ve çevreye faydalı teknolojik bir etki girişimcisi iseniz ve işinizi geliştirmek istiyorsanız bize hemen başvurun.

Başvur